Kargom ne zaman ulaşır?

kaytika.com'da siparişler kargoya 1 işgününde teslim edilir. Kargo firmalarınca İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve çevre illerinde %95* oranında 1-3** gün, diğer illerimiz için ise 4-6** gün olarak belirtilmiştir.

* (Yaşanılacak herhangi bir aksilikte müşteri hizmetlerimiz sizinle irtibata geçecektir.)
**(Mücbir sebepler günlere dahil edilmemiştir.)

Kargo ücretiniz ne kadar?

kaytika.com üzerinden yapacağınız alışverişlerde Kargo Ücreti verdiğiniz sipariş içeriğine göre değişmektedir. 150 TL ve üzeri siparişlerinizde ise Ücretsiz Kargo avantajı uygulanmaktadır.

Ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?

Siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 15 gün içerisinde, hiçbir ek ücret ödemeden satın aldığınız ürün / ürünlerin iadesini yapabilirsiniz. Ücret iadesi isteyen müşterilerimiz ise 15 gün içerisinde ürün iadesi gerçekleştirebilirler. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise iade süreniz 30 gündür. Aşağıda yer alan kriterler çerçevesinde, ürün/ürünlerin iadesini sağlayabilirsiniz.

    -İade edeceğiniz ürünü, faturanızın "İade Formu" bulunan nüshasını doldurarak, paketi hasar görmemiş, ürünün kullanılmamış hali ve tüm aksesuarlarıyla birlikte, PTT Kargo ile göndermenizi rica ederiz.


    -İadenizi gönderdikten sonra, gerekli olması halinde sizden ilgili Kargo'ya ait gönderi kodunuz talep edilebilir. Sorun yaşamamanız adına, gönderi kodunuzu lütfen saklayınız.


    -Tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade bedeli, ürünlerin depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza veya banka hesabınıza aktarılmaktadır. Bankanıza bağlı olarak iadenizi kredi kartınızda görmeniz, birkaç gün sürebilir.


İade Adresi: Gevhernesibe Mah. Temizel Sk. No:3/1 38010 Kocasinan/Kayseri

Siparişimde değişiklik yapabilir miyim?

kaytika.com üzerinden verdiğiniz siparişlerde değişiklik yapmak için, siparişiniz kargoya verilmeden önce 0549 529 84 52 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz "Sipariş Hazırlanıyor " ya da "Kargoya Verildi" statüsünde değilse talebinizi ve sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için iptal etme sebebinizi [email protected] adresine e-posta göndererek iletebilirsiniz.

Siparişleri birleştirebiliyor muyum?

kaytika.com alışveriş modelinde siparişlerin birçoğu tek pakette sevk edilmektedir. Ayrı sevk sağlanan ürünlerde paket birleştirme yapılamamaktadır.

Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden ilgili siparişi kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Siparişiniz Alınmıştır" statüsünde ise teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz. Yeni adresinizi iletmek için 0549 529 84 52 Müşteri Hizmetlerimizi arayabilir ya da [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İndirim Kuponlarımı nasıl kullanabilirim?

kaytika.com sitesinde, sipariş verme işleminizin ödeme aşamasında, ödeme bilgilerinin altında "İndirim Kuponları (Ekle)" butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayarak kullanmak istediğiniz indirim kuponunu seçebilir veya eklemek istediğiniz İndirim Kodunu buraya yazarak ekleyebilirsiniz. Bir siparişiniz de en fazla 1 adet indirim kuponu kullanabilirsiniz. İndirim Kuponlu alışverişlerde alışveriş tutarınızın İndirim Kuponu tutarından yüksek olması gerekmektedir.

Yeni ürünler açılmadan önce nasıl haberdar olabilirim?

Kampanya ve yeni ürün duyurularımızı, yayınladığımız e-bülten vasıtası ile siz değerli üyelerimize iletmekteyiz. kaytika.com'a kayıtlı e-mail hesabınızı kontrol ederek kampanyalarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca instagram sayfamızdan da yeni ürünleri ve kampanyaları takip edebilirsiniz.